Pasaport veya diğer evrakların kayıbı – II

Bir önceki yazımızda yurtdışında evrak kaybında alman vatandaşının yapması gerekenleri anlatmıştık. Önümüz yine tatil. Bu yazımızda Türk vatandaşlarının evrak kaybı durumunda yapması gerekenlere yer vermek istiyoruz.

PASAPORT VEYA KİMLİK

Pasaport ve kimlik kaybı çok büyük sıkıntılara yol açabilen bir durum. Bu nedenle öncelikle zaman kaybetmeden pasaportunuzu bırakmış olabileceğiniz veya kaybetmiş olabileceğiniz yerleri aramanızı öneriyoruz. Bulunmaması durumunda mutlaka hiç vakit kaybetmeden en yakın karakola gidip kayıp veya çalıntı ihbarı yapmanız ve bununla ilgili bildirimi almanız gerekiyor.

TÜRK VATANDAŞLARI

Türk vatandaşları pasaport çalınması durumunda yine ilk olarak en yakın karakola gidip çalıntı ihbarında bulunmalı ve bu yazılı ihbarı almalı. Kayıp veya çalınan pasaportla ilgili olarak Türkiye´nin dışında bulunmaları durumunda yetkili dış temsilcilik ile irtibata geçilmesi gerekiyor. Kaybından veya çalınmasından dolayı yeni pasaport başvurularında Temsilcilik, ilk önce kişinin nüfusa kayıtlı olduğu ilin Emniyet Müdürlüğü ile iletişime geçilir ve gerekirse kimlik tespiti yapılır.

Bu durumda pasaport başvurusu için gereken evraklar:
– Başvuru sahibinin konuyla ilgili yazılı beyanı (Kayıp durumunda) veya karakoldan alınan yazılı çalıntı ihbarı
– Nüfus cüzdanı aslı
– 1 adet biyometrik özelliklere sahip vesikalık fotoğraf
– Pasaport cüzdan, harç ve posta bedeli dekontu (Temsilcilikte tahsil ediliyor)
– Temsilcilikte doldurulan ıslak imzalı form dilekçe

Bunların dışında ilave belgelerde talep edilebilir. Bu nedenle temsilciliğe gitmeden önce mutlaka iletişime geçmeniz gerekiyor. Ayrıca işlemin günler süreceği ve pasaportunuzun elinize geçmesi haftalar sürebileceğini göz önünde bulundurarak erken müracaat etmeniz gerekiyor.

Pasaportu Türkiye´de kaybetmeniz durumunda İl veya İlçe Emniyet Müdürlüğüne başvurmaları gerekiyor.

GEÇİCİ TÜRK PASAPORTU

Tabi ki Türk vatandaşlarına geçici pasaport veya seyahat belgesi de düzenlenebilir. Bu Belgeyi yine Türkiye´nin diş temsilciliklerine müracaat ederek talep edebilirsiniz. Alman geçici seyahat belgesinden farklı olarak Türk geçici pasaport, adına düzenlendiği kişinin yalnızca Türkiye’ye değil aynı zaman yaşadığı yani ikamet ettiği yere de seyahat etmesini sağlar. Geçici Türk pasaportu azami bir ay geçerlilik süresiyle, sadece havayolu ile yolculuk için ve tek yönlü bir pasaport niteliğinde düzenlenir ve seyahatin sonunda geçerliliğini yitirir. Türkiye´ye ulaştığında İl veya İlçe Emniyet müdürlüğünden; ikamet ettiği yabancı ülkeye ulaştığında ise bağlı bulunduğu dış temsilciliğinden yeni pasaport başvurusunda bulunması gerekir.

ÖNERİLERİMİZ…

Daha önceki gibi bizim size önerimiz, bütün önemli evraklarınızın ve belgelerinizin ya tarayıp e-mail ile kendilerine yollamanız veya birer fotokopilerini çekip seyahatiniz boyunca emniyetli bir yere (örneğin valizinizin iç cebine) koymanız. Bunlardan en önemlileri sağlık sigortası ile ilgili belge, uçuş bileti, ehliyet, banka ve kredi kartları, pasaport ve kimlik. Bu fotokopiler kayıp veya çalıntı durumunda bütün işlemleri hızlandırmada çok yararlı olacaktır.
Bunun dışında seyahat ederken asla bütün evrakları ayni yerde bulundurmamanızı ve her zaman az da olsa bir miktar nakit para valizinizde ve cüzdanınızdan ayrı bir yerde (örn. cebinizde) bulundurmayı öneriyoruz.

Başka bir yazımızda diğer önemli evrakların kaybı ve bunun ardından yapılması gereken işlemle ilgili yer vermeye çalışacağız. Bu konu hakkında ve tüm hukuki sorularınızda ayrıntılı bilgi almak için bize her zaman danışabilirsiniz.